3 būdai sustiprinti šuns imunitetą (veterinaras pataria)

3-budai-sustiprinti-suns-imuniteta

Pirmiausia, kas yra imunitetas?

Dažnai girdime, kad kovojant su liga ar siekiant jos išvengti, yra būtina stiprinti imunitetą. Juk kai susergame mes, žmonės, pirma mintis būna „tikriausiai, mano imunitetas nusilpęs“. 

Taigi, kas yra imunitetas?

kas-yra-imunitetas

Šunų ir žmonių kūnuose vyksta reiškinys, vadinamas homeostaze, kurio metu sistema palaiko pastovią savo būseną. Fiziologinės funkcijos, tokios kaip kūno temperatūra ir kraujospūdis, dažniausiai išlieka pastovios, nors kartais gali susvyruoti.

Kai šuo yra sveikas, jo kūno temperatūra siekia 37° C – 39° C (nepaisant oro temperatūros), kraujospūdis vidutiniškai yra 100 mmHg (nepaisant kraujo kiekio). Kūnas nuolat prisitaiko prie situacijos, kad išgyventų. Imunitetas čia taip pat vaidina svarbų vaidmenį, nes būtent jis apsaugo organizmą nuo iš išorės patekusių patogenų ir nereikalingų medžiagų. 

Ši apsauga ir yra vadinama imunitetu.

Kitaip sakant, kai virusai ir bakterijos patenka į gyvūno organizmą, baltųjų kraujo kūnelių galia juos tiesiog nužudo. Jei organizme yra ląstelių, kurios sutrikdo kūno homeostazę, pavyzdžiui, vėžinės ląstelės, baltieji kraujo kūneliai jas taip pat pašalins. Gyvūno imunitetas yra stiprus, kai jo organizmas geba pašalinti jame esančius priešus.

Šuns imunitetas: kas nutinka, kai jis susilpnėja?

Nusilpus imuninei sistemai, organizmui kenksmingos ląstelės dauginsis ir leis patekti kitiems patogeniniams mikroorganizmams. Žinoma, kai kuriais atvejais sumanesni patogenai gali apeiti net ir stiprią imuninę sistemą. 

Kitaip sakant, kai į organizmą įsiveržia patogeniniai mikroorganizmai, jie padeda vystytis infekcinėms ligoms, o kai imuninė sistema neveikia, ji šio proceso sustabdyti negali.

Be to, kiekvieną dieną tiek žmonių, tiek gyvūnų kūne susidaro tam tikras kiekis vėžinių ląstelių. Jei gyvūno imunitetas stiprus, jis neleidžia šioms ląstelėms tapti patogeninėmis, tačiau susilpnėjęs imunitetas nebesugeba jų kontroliuoti, todėl gali išsivystyti liga. Akivaizdu, kad nusilpusi imuninė sistema gali leisti išsivystyti rimtoms ligoms

Svarbu paminėti, kad alergijos taip pat yra ligos, kurias sukelia panašūs imuniteto pakitimai. Alergijos metu imuninė sistema sureaguoja į nereikšmingas ir paprastas medžiagas, kurias vadiname alergenais. Imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, kuriame dalyvauja ir kiti komponentai: baltymai, sukibimo molekulės, antikūnai, citokinai ir chemokinai bei kitos imunitetui susidaryti reikalingos molekulės.

 Kokios yra nusilpusio šuns imuniteto priežastys?

nusilpusio-imuniteto-priezastys

Imuninės sistemos mechanizmas yra labai sudėtingas, todėl imunitetas gali susilpnėti dėl įvairių priežasčių.

Aptarsime pagrindines susilpnėjusio imuniteto priežastis.

Virusinės infekcijos

Kai kurios virusinės ligos, pavyzdžiui, AIDS virusas, silpnina gyvūnų imuninę sistemą. Nusilpus imunitetui, virusas pradeda daugintis. Paprastai tokia virusinė infekcija savaime imuniteto nesusilpnina, tačiau, jei ji dėl tam tikrų priežasčių išsivystys, imunitetas bus pažeistas ir jis gali pereiti į imunodeficino būseną.

Gyvūnai, turintys imunodeficitą, gali užsikrėsti bakterijomis, kurios, turint normalų imunitetą, organizmo neužkrėstų. Be to, tokie gyvūnai yra labiau linkę susirgti vėžiu.

Įgimtos ligos

Labai retais atvejais kai kurie gyvūnai gimsta be ląstelių, kurios kontroliuoja imunitetą, arba tam tikros jų imuninės sistemos neveikia. Deja, tokie gyvūnai dažniausiai gyvena neilgai, nes nesugeba apsisaugoti nuo patogenų. 

Hormoniniai sutrikimai

Gyvūno organizme įvairūs hormonai palaiko homeostazę, be to, jie turi nemažą poveikį imuninei sistemai.

Gyvūno imunitetui ypač svarbus hormonas yra kortizolis, kuris yra gaminamas antinksčiuose (tai – porinė endokrininė liauka, esanti virš inkstų). Šis hormonas dar vadinamas „antistresiniu hormonu“. Tai yra labai svarbus hormonas, kuris veikia prisitaikydamas prie patiriamo streso. Tačiau, kai kortizolis išsiskiria dideliais kiekiais, jis slopina imunitetą. 

Nutukimas

Kai gyvūnas nutunka, pasikeičia jo medžiagų apykaita ir dėl to organizme atsiranda daug mažų uždegimų. Tai vadinama lėtiniu uždegimu.

Paprastai homeostazė puikiai susitvarko su lėtiniu uždegimu, tačiau manoma, kad jei uždegimų pertekliaus jai nugalėti nepavyks, ji žlugs, o tuo pačiu ir imuninė sistema nustos normaliai veikti. 

Gyvenimo būdas

Prasta mityba, judėjimo trūkumas ir net kasdien patiriamas stresas gali susilpninti gyvūno imunitetą. 

Mityba

silpnas-suns-imunitetas-mityba

Teigiama, kad perdirbtas maistas, pavyzdžiui, šunų maistas, sukelia daugiau medžiagų apykaitos reakcijų (pavyzdžiui, lėtinį uždegimą ar oksidaciją), nei naminis maistas.

Paprastai šiuos uždegimus ir medžiagų apykaitos reakcijas lengvai išsprendžia homeostazė, tačiau atsiradus per dideliam uždegimui arba, kai kūnas nebesugeba jų apdoroti, šuo gali nutukti. Manoma, kad tokiu atveju šuns imunitetas taip pat nusilpsta. 

Be to, perdirbtas maistas veikia žarnyno mikrobiotą. Žinoma, kad 70 % gyvūno organizmo imuninių ląstelių yra žarnyne ir jos vaidina labai svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje. Žarnyno mikrobiota padeda reguliuoti žarnyne esančias imunines ląsteles, todėl žarnyno mikrobiotos anomalijos yra susijusios su įvairiomis imuninėmis ligomis.

Dėl šių priežasčių manoma, kad per didelis perdirbto maisto kiekis gali būti susijęs su nusilpusiu imunitetu.

Judėjimo trūkumas

Raumenys taip pat yra susiję su imunine sistema. Dėl per mažo judėjimo nusilpę raumenys daro neigiamą įtaką kraujo cirkuliacijai, sumažina kūno temperatūrą ir susilpnina imunitetą. Be to, tyrimai su žmonėmis parodė, kad saikingas fizinis krūvis aktyvina imuninių ląstelių funkciją. Ir priešingai, jei dėl nepakankamo fizinio krūvio sumažėja raumenų apykaita, sumažėja viso kūno apykaita, todėl susilpnėja ir imuninė sistema.

Stresas

silpnas-suns-imunitetas-stresas

Be ligos sukelto streso, stresas apima ir psichologinį bei socialinį stresą, kurį jaučiame ne tik mes, žmonės, bet ir gyvūnai. Nors nėra tai įrodančių tyrimų, manoma, kad toks stresas gyvūnams, kaip ir žmonėms, sukelia per didelį kortizolio išsiskyrimą, o tai silpnina imunitetą. 

Deja, bet tyrimais yra labai sunku įrodyti, kad imunitetas silpnėja dėl kasdien patiriamo streso, o jis gali trukti net keletą metų.

 3 būdai sustiprinti šuns imunitetą

3-budai-sustiprinti-suns-imuniteta

Imunitetas yra labai sudėtinga sistema, todėl kol kas nėra patvirtinto patikimo būdo sustiprinti imunitetą tiek, kad būtų užkirstas kelias infekcijoms ir vėžiui.  

Žinoma, kai kurių infekcinių ligų galima išvengti paskiepijus augintinį, tačiau daugelio infekcinių ligų šiuo būdu sustabdyti dar nepavyksta. Tačiau net ir tokiomis aplinkybėmis tikimasi, kad žemiau išvardintos priemonės padės sustiprinti imunitetą.

1. Pasistenkite sukurti aplinką, kurioje šuo jaustų kuo mažiau streso.

Žmonės su stresu kovoja įvairiai: sprendžia iškilusias problemas, stengiasi pakeisti gyvenimo būdą ar miego režimą. Siekiant sumažinti stresą, kurį patiria šuo, reikia atsižvelgti į šuns pobūdį ir jo aplinką. 

Svarbu sudaryti reguliarų dienos režimą. Šuo jausis patogiai ir saugiai, kai žinos, kada ir kur jis valgo, miega bei žaidžia.

2. Užtikrinkite pakankamą fizinį krūvį.

Manoma, kad saikingas fizinis krūvis aktyvina imunines ląsteles, todėl užtikrinus pakankamą fizinį krūvį, imunitetas gali sustiprėti. Tačiau tyrimai su žmonėmis parodė, kad per didelis fizinis krūvis gali susilpninti imunitetą, todėl svarbu, kad jis būtų saikingas.

Deja, nėra nustatyta, kokį vidutinį fizinį krūvį šuo turėtų patirti kiekvieną dieną. Jis turėtų būti nustatytas kiekvienam šuniui atskirai, atsižvelgiant į jo veislę, amžių, iki šios buvusio fizinio krūvio kiekį, nutukimo laipsnį, ligos buvimą ar nebuvimą ir pan., todėl rekomenduojame apie tai pasitarti su veterinarijos gydytoju.

3. Užtikrinkite tinkamą šuns mitybą.

tinkama-suns-mityba

Kai kurie maisto produktai aktyvina imunines ląsteles. Tipiškas pavyzdys yra beta gliukanas, esantis King Agaricus grybuose. Tinkamas jų vartojimas padeda sustiprinti imunitetą. Daugelis tokių ingredientų, pavyzdžiui, beta gliukanas, buvo kliniškai ištirti, todėl tikrai galima tikėtis gana stipraus teigiamo poveikio.

Tačiau svarbu atsižvelgti ne tik į patį ingredientą, bet ir jo kokybę (auginimo ir perdirbimo būdą), nes būtent tai lemia produkto poveikį. Rekomenduojame rinktis aukštos kokybės produktus, kuriuose nėra nereikalingų priedų ir kurie buvo tinkamai apdoroti, išvengiant papildomo kaitinimo ir pan.

Rekomenduojame į šuns mitybą įtraukti papildus

papildai-viatminai-sunims

Pakankamą kiekį tam tikrų maistinių medžiagų šuo gauna su maistu, tačiau kai kurių medžiagų trūkumą galima užpildyti specialiais papildais šunims. Tačiau labai svarbu pasirinkti aukštos kokybės papildus, nes daugelyje šunų papildų yra daug konservantų, dažiklių ir kitų priedų. 

Pavyzdžiui, KA21 Beta-Glucan yra aukštos kokybės produktas, kurio poveikis yra pagrįstas net 30-čia klinikinių tyrimų ir akademinių straipsnių. Jis tinka įvairaus dydžio, amžiaus, veislės ir poreikių šunims, nes tai yra visiškai natūralus imunitetą stiprinantis produktas, be jokių priedų.

Be beta gliukano, imunomoduliuojantį poveikį turi ir maistinės skaidulos, pavyzdžiui, fermentų papildai, oligosacharidai ir žarnyno bakterijų preparatai, tokie kaip pieno rūgšties bakterijos. Nepamirškite – labai svarbu, kad ir šie papildai būtų kokybiški.

Žinoma, stipriam imunitetui įtakos turi ir šuns virškinimui tinkamas maistas. Tačiau jei rūpinsitės tik juo, imuniteto stiprinimas nebus toks efektyvus, todėl svarbu derinti įvairius būdus ir įsitikinti, kad jie tinka jūsų augintiniui.

______________________________________________________________

straipsnio-autorius-Katsuaki-Nishihara

Autorius: Mori No Inuneko ligoninės direktorius ir veterinaras, Japonijos veterinarinės medicinos draugijos, Japonijos veterinarinės klinikinės medicinos draugijos ir Veterinarijos vėžio draugijos narys profesorius Katsuaki Nishihara.

Originalus straipsnis